Obec Hořátev vznikla kolem roku 1384 za panování krále Václava IV. Jméno dostala po rytíři Hořatovi, který dostal souhlas od vrchnosti k založení osady. Jako výhodu získal rychtu, byl zproštěn roboty a osvobozen od dalších daní a poplatků. V Dvorských knihách byl uváděn název H O R Z A TE V, postupně se v nich objevuje jméno H O R Ž A T E V, a v roce 1865 pak dnešní Hořátev.
Počátky obce byly neklidné, dvakrát se přes ni převalila husitská vojska. Hořátev v té době patřila poděbradskému panství, pak krátce k Nymburku, a znovu se vrátila Poděbradům. Vydání tolerančního patentu roku 1781 mělo pro obec, kde téměř všechny rodiny byly tajnými evangelíky, velký význam. Již roku 1782 je postaven evangelický kostel (vedený v seznamu památek okresu) a Hořátev se stala centrem evangelického sboru helvetského vyznání.
Kromě zmiňovaného evangelického kostela patří k turisticky nejzajímavějším místům i 200 let stará památná lípa.
Starostou této obce je pan Richter, který mě oslovil s prosbou o vytvoření loga právě pro Hořátev. S Martinem jsem úzce spolupracoval už předtím, kdy ve svojí tiskárně zhotovoval tiskoviny pro mé zákazníky.
Spolupráce probíhala v naprosté harmonii. Martin je z oboru, a proto si plně uvědomoval problematiku, kterou loga a logotypy provází. V logotypu jsme zohledňovali hned několik aspektů. Například vliv Poděbrad je zastoupen piktogramem srdce v dolní části litery „H“. Jeho žilkování je odkazem na list památné lípy, která v obci roste. Negativní prostor ve stejné liteře vykresluje siluetu kalichu. Ta připomíná význam evangelické církve.
Martinovi za spolupráci děkuji a budu doufat v její pokračování.